Egzamin praktyczny kat. B - Przygotowanie do jazdy kat. B

Co musisz wiedzieć przez przystąpieniem do Państwowego Egzaminu na prawo jazdy kat. b

Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego zgłoś się z dokumentem tożsamości oraz numerem PKK uzyskanym po złożeniu wniosku o profil kandydata na kierowcę do wybranego przez siebie Ośrodka Egzaminacyjnego i ustal termin egzaminu.

Państwowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy odbywa się na sali komputerowej.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. b odbywa się na placu manewrowym a następnie w ruchu ulicznym.

Pojazd egzaminacyjny to HYUNDAI I20


Egzamin teoretyczny na prawo jazdy - zasady

  1. W części teoretycznej na ekranie komputera wyświetlane są w czasie rzeczywistym różne sytuacje drogowe w formie scenariuszy, wizualizacji lub opisów.

  2. Egzamin teoretyczny kat. B obejmuje 32 pytania, z czego 20 dotyczy wiedzy ogólnej a 12 wiedzy specjalistycznej. Zasady punktowania plasują się pomiędzy 1 a 3 punkty, w zależności od niskiego, średniego i wysokiego znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Maksymalny czas na pierwszą część to 20 sekund na przeczytanie pytania i 15 na udzielenie odpowiedzi. W drugiej części maksymalny czas na zaznajomienie się z pytaniem i odpowiedź to 50 sekund.

  3. Suma punktów z egzaminu teoretycznego kat. B wynosi 74 - wynik pozytywny uzyskuje się po otrzymaniu 68 punktów.


Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. b - krok po kroku

  1. Osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. b jest losowo przydzielona do jednego z obecnych na sali egzaminatorów i zapraszana do pojazdu.

  2. Egzamin praktyczny kat b. - zadania: Pierwsze zadanie egzaminacyjne polega na sprawdzeniu stanu technicznego auta. Zdający otrzymuje 1 losowo przydzielone zadanie spośród sprawdzenia poziomu oleju w silniku, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego i płynu w spryskiwaczach lub działania sygnału dźwiękowego oraz 1 losowo przydzielone zadanie spośród sprawdzenia działania świateł pozycyjnych/postojowych, mijania, drogowych, hamowania STOP, cofania, kierunkowskazów, awaryjnych lub przeciwmgłowych tylnych. Na zaprezentowanie wiedzy zdający ma maksymalnie 5 minut. W przypadku wylosowania zadania związanego ze sprawdzeniem świateł cofania lub STOP można poprosić o pomoc egzaminatora.

  3. Następnie osoba egzaminowana na prawo jazdy kat B prezentuje prawidłowe przygotowanie do jazdy - ustawia fotel, lusterka, zagłówki, zapina pasy bezpieczeństwa, upewnia się, czy wszystkie drzwi auta są zamknięte i włącza światła odpowiednie do warunków atmosferycznych i drogowych.

  4. Drugie zadanie na egzaminie państwowym kat. B polega na ruszeniu z miejsca i jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu. Egzaminator ocenia zachowanie zasad bezpieczeństwa przy uruchamianiu pojazdu, płynność ruszania i jazdy. Podczas poruszania się pasem ruchu osoba zdająca powinna kontrolować tor jazdy przy pomocy lusterek oraz tylnej szyby auta, utrzymywać się w granicach linii zewnętrznych krawędzi, nie potrącać tyczek ani pachołków oraz zatrzymać się dokładnie w wyznaczonym polu zatrzymania pojazdu.

  5. Trzecie zadanie na egzaminie państwowym kat. B polega na ruszeniu z miejsca do przodu na wzniesieniu. Polega na podjechaniu pod wzniesienie, zatrzymanie się przed linią bezwzględnego zatrzymania i płynnym ruszeniu z miejsca, przy czym pojazd może cofnąć się maksymalnie o 5 cm.

  6. Po pozytywnej ocenie przez egzaminatora następuje wyjechanie z ośrodka egzaminacyjnego i włączenie do ruchu drogowego.

  7. Egzaminator podczas egzaminu na prawo jazdy kat B ocenia zachowania osoby zdającej podczas poruszania się drogami jedno- i dwukierunkowymi, przejazdy przez skrzyżowania równorzędne, z pierwszeństwem przejazdu, sygnalizacją świetlną, dwupoziomowe oraz z ruchem odbywającym się wokół wyspy. Może zlecić wykonanie manewru wyprzedzania, omijania, zmiany pasa ruchu, zmian kierunku jazdy, zawracania na skrzyżowaniu, zahamowania od prędkości 50 km/h lub awaryjnego. Ocenia zachowania kandydata przy przejeździe przez przejścia dla pieszych i obok przystanków, tory tramwajowe, kolejowe, tunel. Na trasie egzaminacyjnej egzaminator podczas egzaminu na prawo jazdy kat B prosi o zaparkowanie na jeden ze sposobów: prostopadle, skośnie lub równolegle. Podczas parkowania na egzaminie na prawo jazdy kat B dozwolona jest jedna korekta toru jazdy.

  8. Czas trwania egzaminu to 40 minut, ale egzaminator może zdecydować o wcześniejszym zakończeniu egzaminu po 25 minutach, jeśli zostały wykonane wszystkie zadania na egzaminie państwowym.

  9. Wynik negatywny egzaminu na prawo jazdy kat B otrzymuje osoba, która dwukrotnie wykona nieprawidłowo to samo zadanie egzaminacyjne lub stworzy zagrożenie życia lub zdrowia uczestników ruchu drogowego.